Технології створення комфорту стають більш масовими. Інтер’єрні елементи, які колись вважалися предметами розкоші, в сучасних умовах розвинених технологій стають доступні широкому колу споживачів. Останні два десятиліття стали часом масового поширення килимів і килимових покриттів. У квартирах і офісних установах – створення комфорту і функціонального зручності; поліпропіленові килими здатні внести свій вагомий вклад в формування повноцінного життєвого простору. Килимові покриття – красиві і теплі; вони привносять в наше життя те, що здатне кожен день робити повернення додому приємним, – домашній затишок. Тепло і звукоізоляція, поглинання шуму, а також віброкомфорт – такі основні властивості килимових виробів. При цьому існують різновиди килимових покриттів,кожна з яких розроблена для певного цільового використання (хол, спальня, будинок, дитяча кімната, готель, офіс і т. д.).
З огляду на цільове призначення, всі експлуатаційні властивості фабричного килимового покриття закладаються, починаючи з процесу створення волокна і після переходу на наступні стадії виробництва. Перед підприємствами, що виробляють килимові вироби, стоїть основне завдання: розробка затребуваного продукту, в якому повинні оптимально поєднуватися дизайн, експлуатаційні та функціональні параметри, необхідні для створення тепла і краси. Часом саме килимом можуть задаватися затишок і гармонійне поєднання внутрішньої обробки офісу або будинку з обстановкою, яка наповнює інтер’єр певного приміщення.
Типи килимів
Килими в якості товарної категорії є різновидом килимових покриттів. Вони являють собою завершене, оброблене оверлоком по всьому периметру виріб, що має складний (флористика, портрети, гобелени, класика) або простий (абстракція, однотонний мотив) дизайн (малюнок). Виробництво тканих килимів можна поділити на кілька ключових етапів: підбір волокнистих матеріалів, отримання пряжі, фарбування волокон і / або пряжі, процес створення тканої структури, оздоблювальні додавання. Процес ретельного вибору волокнистих матеріалів є визначальним, так як саме від структурної основи в значній мірі залежать властивості килимової продукції, наміченої до виготовлення. Світлостійкість і довговічність килимів залежать від способу фарбування і вибору барвників.
Синтетична пряжа для килимів: основні етапи виробництва.
На сьогоднішній день синтетичні килимові вироби з поліпропілену виробляються з використанням ниток трьох видів: Frize, Heat-Set, BCF.
На підприємства, які займаються виробництвом килимових виробів, пластиковий гранулят надходить в розфасованому вигляді.
Для виробництва ниток використовується екструдер, в який засипається пластиковий гранулят. У екструдері відбувається нагрів засипаного сировини до температури плавлення, після чого додаються барвники. Важливе уточнення: поліпропілен підлягає фарбуванню тільки на стадії виготовлення нитки. Після отримання однорідно забарвленою поліпропіленової суміші відбувається її видавлювання під високим тиском через тонкі фільтри. В результаті утворюється нитка BCF.
Виробництво нитки Heat-Set, виконується з використанням додаткової технологічної операції. А саме відбувається скручування ниток BCF відповідної лінійної щільності навколо своєї осі з синхронним витягуванням. Далі здійснюється термофіксація – нитка піддається нагріву. Після охолодження відбувається запам’ятовування форми, і в результаті виходить кручена нитка.
Нитки Heat-Set використовуються для отримання Frize. Ця нитка виготовляється за допомогою хаотичного скручування Heat-Set до баранчика-образної кондиції. Подібне килимове покриття має виняткову довговічністю, воно стійко до сминанию, стирання; килими фризі завдяки сильно скручених ворсу можуть приховати бруд і сліди кроків. Покриття відносно недорого. Воно добре чиститься, через що рекомендується для розміщення на таких прохідних кімнатних просторах, як коридори, дитячі, вітальні.
Технічні характеристики, що застосовуються для визначення якісних складових килима
Щільність килима. Цей показник відображає кількість вузликів, присутніх на одній одиниці площі килимового виробу. Велика кількість вузликів, зав’язаних на ділянці килимовій поверхні в один квадратний метр, визначає мале значення показника; це позначається на чіткості промальовування декоративного зображення і на щільності килима. Для визначення щільності килима слід виконати підрахунок кількості вузликів на фіксованій одиниці довжини в двох напрямках: спочатку від основи, потім в поздовжньому напрямку, після чого необхідно перемножити між собою отримані числа. Щільність килимів в Україні прийнято вимірювати в вузлах на один квадратний діціметр. Так як в цілому на килимі присутні сотні тисяч зав’язаних вузликів, підрахунок доцільно вести стосовно невеликій ділянці – наприклад, 10 на 10 сантиметрів. результат,який вийде, можна буде помножити на 100.
Кількість ворсових точок на один квадратний метр. Це важливий показник оцінки килимових покриттів, який розраховується у вигляді твору щільності на 2 і на 100, де 100 – кількість квадратних дециметрів в одному квадратному метрі, а 2 – кількість ворсових точок, які утворюються після розрізання петлі (однієї одиниці).
Тканий спосіб виготовлення килимової продукції.
Цей спосіб виготовлення килимової продукції ґрунтується на переплетенні нитки ворсу з нитками основи і качка, після чого вони ткутся разом, в результаті формуючи складну конструкцію. Такий виробничий процес досить складний і повільний, що позначається на відносно більш високу вартість. У тканих виробів основа інтегрується в покриття, тому вона не відшаровується навіть після жорсткої чистки і інтенсивного зносу. Дане покриття має стійкість до впливу роликовими колесами офісних крісел, довго зберігає чудовий зовнішній вигляд, має високий ступінь розмірної стійкості в сухому і мокрому стані.
Склад килимового ворсу
Сучасна виробнича специфіка і торгові запити роблять актуальним виготовлення волокон двох основних видів: натуральних (для вовняних килимів) і синтетичних (поліамід, поліпропілен).
Синтетичні волокна – поліпропілен.
Характеристики поліпропілену:
- – висока хімічна стійкість;
- – цветоустойчивость;
- – забарвлюється в розплавленому стані в процесі виробництва нитки (через високу хімічну інертність не може бути пофарбований жодним з існуючих традиційних барвників);
- – низька ціна.
Крім перерахованих вище достоїнств даного матеріалу необхідно зазначити також його:
- Водостійкість. У даного покриття волокна і основа повністю водостійкі, не схильні до гниття, тому його можна чистити з великою кількістю води.
- Гігієнічність, антиалергенність Завдяки своїй структурі забезпечує високу стійкість до грибків і розмноження бактерій, а також перешкоджає накопиченню пилу.
- Антистатичність.
Завдяки своїм властивостям покриття застосовується в областях, де необхідна стійкість до зношування і гігієнічність одночасно. Це – офіси, бари і ресторани, казино, готелі, торгові приміщення, навчальні та медичні заклади, дитячі садки, театри, кінотеатри.